DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
Jóga

O józe

Jóga je velice staré a účinné protažení těla a mysli. A nejen to, je vlastně celý životní styl a také velice rozmanitý systém. Zde se dočtete alespoň o pár druzích jógy, se kterými se lze setkat a praktikovat je:
 

Bhakti jóga
Uznává za základní aspekt jógy vzdání se svého ega a pěstování oddanosti a lásky k Božskému principu. Bhaktijogín však o ni neusiluje, jen se jí v meditaci otevře a dovolí aby v něm odhalila klid a mír, "který je za myšlenkami". 

Karma jóga Je vlastně konání, práce pro druhé, bez čekání na odměnu. Touto činností vlastně očisťujeme svoji Karmu.

Džňána jóga Cesta moudrosti a filosofického uvažování, její hlavním znakem je rozlišování mezi Já a ne - Já. V meditaci provádíme t.zv. atmavičáru - neboli sebedotazování. Je to nastolení vnitřního tázacího postoje - "kdo, nebo co jsem já ?"

Guru jóga je základní praxe všech škol tibetského buddhismu a bönu. Právě gurujóga je pravá sútra, tantra a dzogčhen. S její pomocí se vytváří srdeční spojení s mistrem. Neustálým posilováním oddanosti dosahujeme místa čisté oddanosti v sobě samých, což je neotřesitelný a mocný základ praxe. Jádrem gurujógy je splynutí mysli praktikujícího s myslí mistra.

Hatha jóga Pečlivě se zabývá ásánami, tělesnými pozicemi,které ovšem nejsou jen fyzické cvičení.Pozornost se vede vědomě do určitých částí těla a jejich uvolňováním se zapojí i psychické a fyziologické procesy.

Iyengar jóga Jóga dle indického učitele B.K.S. Iyengara představuje odstupňovaný systematický přístup k józe, který klade velký důraz na přesnost pohybu a tím na získání maximálního účinku ze cvičení.

Rádža jóga Je to nejkomplexnější jóga, tedy integrální neboli královská jóga. Klade důraz na meditaci, ale současně harmonicky rozvíjí i všechny ostatní její složky. Rádža jogín, když medituje, by měl projít přes všechna pokušení. Neměl by jim podlehnout. Rádža znamená král a král je ten, který by měl mít všechno pod kontrolou. Až všemi zkouškami, testy projde, dosáhne osvícení. Meditace je proto nejvyšší stupeň jógy. Připravuje nás do stavu samádhi, v němž dosahujeme osvícení.

Nana a mantra jóga Působením zvukových vibrací, které energii v těle harmonizují a mysl uklidňují se dosahuje překvapivě léčivých účinků na psychiku člověka. Zpěv manter je rituál radosti, pokory, souznění s vnitřním mírem.

Kundalini jóga je starověkou vědou, uměním a technologií, kde kombinujeme speciální dechová cvičení, dynamické a opakující se cviky, meditace a mantry.
Pomocí této kombinace technik dosáhneme posílení a uzdravení těla (posílení vůle obzvláště), hluboké relaxace a čisté uvědomění si naší mysli a ducha a jejich nekonečného potenciálu. Součástí jsou mantry, kundalini pranayam (dechové techniky) a soubor fyzicky náročných a dlouho trvajících opakujících se cviků. Součástí bývá i 5 Tibeťanů dle Any Bret a Raviho Singha. Cviky kundalini jógy jsou odlišné od typické hatha jogy.

Aštanga jóga Má samozřejmě spirituální základ, ale klade také velký důraz na provedení ásán, které se v celých sériích přelévají jedna v druhou v pomalém, nepřetržitém pohybu, vznešeně - jako v tanci. Součástí této formy jógy je i provádění uzávěrů / bandhy / tam, kde jsou umístěna energetická centra - čakry a tím též ovlivňuje tok energie v těle.

Power jóga se začala cvičit v USA v druhé polovině devadesátých let, kdy několik cvičitelů jógy hledalo způsob, jak ji přiblížit širšímu okruhu lidí a udělat ji více dynamickou. Power jóga se od té doby stala velice populární a je zajímavou alternativou nejen k samotné józe, ale také například k aerobicu nebo pilates. Na rozdíl od tradiční jógy, kde se v jednotlivých pozicích setrvává poměrně dlouho, se v power józe pozice dynamicky střídají. Důraz je kladen hlavně na sílu a ohebnost. Power jóga je proto fyzicky náročnější než tradiční jóga a může proto pomoci i při hubnutí nebo udržení váhy.

Horká jóga je druhem cvičení, který vychází (podobně jako power jóga) z hatha jógy. Horká jóga se cvičí ve speciální místnosti, jejíž teplota se pohybuje v rozmezí 40 - 42 °C a vlhkost kolem 40 %. Při cvičení se využívá 26 asán (poloh) a dvě techniky dýchání z klasické hatha jógy. Zakladatel metody (metoda je pojmenovávána i po něm) Bikram Chodbury pochází z Indie, kde přišel na to, že se místní teploty a vlhkosti dá při cvičení efektivně zužitkovat. Podle něj je cvičení v takovém teplém a vlhkém prostředí velmi zdravé, protože svaly se lépe uvolní a cvičenci tak mohou dosahovat efektivnějších výsledků, aniž by pociťovali bolest.

Dance jóga Přesná definice tohoto stylu není. Pro každého bude něčím jiným. Tančí se na hudbu melodickou, klidnou, ale rytmickou. Měly by v ní být slyšet doby. Díky balančním pozicím dancejóga podporuje správné držení těla, zpevňuje centrum těla. Dále zvyšuje koordinaci pohybu, flexibilitu, ladnost a pružnost celého těla. Dancejóga rozhodně není zaměřená na dokonalou techniku provedení, nebo na velký rozsah v jednotlivých pozicích. Důležitá je elegance, radost z pohybu, z lepšího poznání vlastního těla, vyjádření sebe sama.

Fitness jóga je moderní dynamická forma jógy v současné době velmi populární pro svoji oblibu u široké sportovní veřejnosti. Jejím cílem je pomocí vhodných protahovacích a posilovacích cviků, spolu s důrazem na správné dýchání, dosáhnout vyrovnání svalové dysbalence. Autorka, zkušená instruktorka, připravila jedinečnou publikaci pro všechny zájemce o tento druh cvičení, začátečníci v ní naleznou zásady správného dýchání a ilustrovaný popis jednotlivých cviků, zkušeným vyznavačům jógy určitě přijdou vhod kompletní dynamické sestavy a instruktoři fitness mohou hledat inspiraci v modelové cvičební jednotce s doporučením na použití uvedených cviků.

Gravid jóga je speciálně připravená z hatha jógy pro čas těhotenství. Lekce Gravid jógy jsou vedeny v klidném tempu. Během těchto lekcí nastávající maminka poznává své tělo. Při praktikování jednotlivých póz Hatha jógy si nastávající maminky protáhnou a posílí celé tělo zejména hodně namáhané svaly v oblasti zad a ramen a naučí se správnému dýchání. Její součástí je i relaxace a tak mohou maminky intenzivněji vnímat své miminko.

Wellness jóga je zaměřená na rozvoj fyzických a psychických dovedností každého z účastníků lekce v rámci jeho možností. Je fyzicky nenáročná a po mentální stránce velice uklidňující. Kombinuje jógový přístup a uvolňování svalů. Tvoří ji krátké nedynamické sestavy, klidné a nenásilné zaujímání ásan, jejich procítění, relaxace a krátké prožitkové meditace. Obnovuje, vyrovnává a kumuluje energii ve Vás! Umožňuje být a mít radost z každého dne, který přichází.

Aštanga vinyasa jóga je tradiční škola jógy známá dynamickým cvičením ásan. Oblibu si zpravidla získává u lidí hedajících..., nesužovaných závažnějšími zdravotními potížemi, kteří rádi intenzivnější fyzickou aktivitu.

Vinyasa flow power jóga je ucelený systém, který pomáhá uvést do souladu tři základní principy - tělo, dech a mysl. Naročnější dynamický styl powerjógy. Cvičení vyžaduje aktivaci dechu UDŽDÁJÍ (detoxikující dech), použití tělních zámků a udržení pozornosti na rytmus a funkci dechu.

Yoga for Athletes je systém založený na dynamickém střídání pozic, plynule jdoucích za sebou bez dlouhých výdrží. K zahřátí svalů dochází již krátce po začátku lekce a díky tomu se mohou svaly daleko lépe protáhnout a uvolnit při krátké závěrečné relaxaci Využívá široké škály pozic klasické jógy. Jejich znalost dodává jistotu při jejich provádění a je tak výhodou pro ty, kdo mají zkušenosti se cvičením jakéhokoli stylu jógy. Jedná se o dynamickou formu jógy, která Vám dokonale nahradí trénink v posilovně a následný strečink.


Jak se taková jóga cvičí?

V józe je kladen důraz na plynulé přechody mezi jednotlivými pozicemi a na správnou techniku dýchání. Důležité jsou techniky pozic, jógové dýchání, relaxace a koncentrace, vnímání plynulosti pohybu a celkové uvědomování si sebe sama.

Původní záměr jógy měl náboženský význam, mělo dojít k dosažení vyšších duchovních hodnot pomocí meditace – nakonec i samotný překlad slova jóga znamená spojení s Bohem. Jóga pomáhá překonávat lidem vlastní ego a posouvá hranice lidských možností. Jóga má mnoho variant, viz výše. Z jógy vychází také její modernější forma, tzv. power jóga, část prvků přejala i metoda pilates.

Na co je jóga dobrá?

Jóga nabízí duševní i tělesnou pohodu, harmonii a zklidnění. Cvičení jógy by mělo pomoci odbourat chronický stres, naučit vás relaxovat a načerpat novou energii. Cvičení jógy také vyrovnává svalové dysbalance, obnovuje přirozenou pružnost páteře a zlepšuje funkce srdce.

Jaké jsou jógové pozice?

Pozic v józe je mnoho, většinou mají poetické názvy spojené s přírodou. Nejzákladnější jógová technika je Pozdrav slunci.

Pozdrav slunci

Můžeme ho cvičit jak ve stoji, tak v kleku. Je to vlastně nejstarší a jedna z nejúčinnějších rozcviček, které lidstvo vymyslelo. Protáhne nás a zároveň nám dodá energii.
Účinek pozdravu slunci ve stoji i kleku je významný. Má příznivý vliv na celkovou kondici, oživuje krevní oběh podél páteře i celkově, posiluje nervový systém díky střídavému natahování a ohýbání páteře, reguluje funkce sympatiku a parasympatiku, podporuje spánek, zlepšuje paměť a koncentraci. Některé buňky se zotavují pomaleji než ostatní. Pravidelné provádění pozdravu slunci však zajišťuje jejich rychlejší regeneraci.
Je důležité vybrat si správnou variantu pozdravu slunci vzhledem ke zdravotnímu stavu. Když začnete s jeho nácvikem, bude se vám zdát dosti obtížný. Dokud budete mít problémy se zapamatováním si jednotlivých poloh, nestarejte se o to, jak máte při cvičení dýchat. Pravidelným opakováním po několik dnů si cvičení zautomatizujete a přestane vám dělat potíže. Teprve potom se naučte při cvičení správně dýchat. Všimněte si, že pro dýchání platí stále stejné pravidlo: při záklonech se nadechuje, při předklonech vydechuje, v jediné poloze (6.) se nadechuje a také vydechuje.
Pozdrav slunci můžete cvičit kdykoliv. Nejčastěji se doporučuje ranní doba. Cvičte ve svém tempu a podle svých možností (1x – 5x, případně i vícekrát). Neměli byste však pociťovat únavu. Pravidelně dýchejte podle uvedeného návodu. Po skončení cvičení klesněte celým tělem na podložku a relaxujte. (Poznámka: Uvědomte si, že při pozdravu slunci procvičujete páteř střídavě do předklonu a do záklonu. Je proto dobré doplnit cvičení torzí a úklony. Tím zajistíte cvičení páteře ve všech možných směrech.)

Umíme dobře dýchat?

Správné dýchaní vnáší do duše klid. Vědci zjistili, že naopak špatné dýchací návyky mohou zapříčinit různé tělesné neduhy, kupříkladu poškození páteře.
Jógíni tvrdí, že způsob, jakým člověk dýchá, vypovídá hodně o jeho mysli. Myšlenky toho, kdo dýchá zhluboka, bývají rovněž hluboké. Ten, kdo dýchá krátce, rychle a povrchně, ztrácí kontrolu nad svou myslí.
Tak to tvrdí moudří jógíni. Ale zpět k power józe. Pravda je taková, že pokud chcete zvládnout správně ásány a dělat pokroky, musíte se nejprve naučit správně dýchat. Respektive, nejlépe se naučíte dýchat právě u cvičení power jógy.
Ať už chodíte na hodiny power jógy kamkoli, správný instruktor by měl dávat na vaše dýchání pozor, zejména v dynamické části hodiny a při pozdravu slunci, kdy se tělo na začátku lekce zahřívá.
Jednoduše, správné dýchání vám pomůže udržet jednotlivé ásány a navíc, po celou hodinu posilujete břišní stěnu.
Lékaři se shodují na tom, že špatné dýchací návyky mohou být příčinou zdravotních potíží.
1. Při výdechu se zapojují svaly břišní a zádové. Pokud se nadechujete ústy, je odpor minimální. Břišní svaly se nezapojí a jsou oslabeny.
2. Astmatici zapojují do dýchání také pomocné svaly dýchací, tedy svaly v oblasti krční páteře. Když tyto svaly pracují příliš dlouho, přetíží se a způsobují bolesti hlavy a horních končetin.
Tip: pokud špatně zapojujete pomocné dýchací svaly, poznáte to podle toho, že ramena zvedáte předsunutě.

Oficiální stránky jógy v ČR: www.unie-jogy.cz

 

Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek